Posadźmy razem drzewa …

Nasze sadzenie drzew, to nie tylko zalesianie nieużytków i dużych działek. W ramach naszej działalności proponujemy również nieodpłatne zadrzewianie miejsc wokół szkół, urzędów, zakładów pracy i wszelkich możliwych przestrzeni publicznych, które wymagają „zazielenienia”.

O dobroczynnym sąsiedztwie drzew pisaliśmy tutaj: http://prolas.org/baza-wiedzy/page/36/

 

Dla zobrazowania pewna historia, która odsłania kolejną funkcję drzew, edukacyjną.

 

„… Jako dzieciak, na początku lat 90-tych, jeździłem czasami tramwajem do zakładu pracy mamy. Pracowała w łódzkich zakładach pasmanteryjnych. Przed zakładem był budynek dla pracowników ochrony, którzy obsługiwali szlaban, kontrolując samochody. Koniec zmiany i tłum ludzi wylewał się z fabryki. Wszyscy przemieszczali się do furtki, tam następowała kontrola czy jakieś produkty firmy nie opuszczają zakładu pracy w torbach pracowników kończących pracę. Wypatrywałem mamy, z którą później wracałem do domu. Pracownicy ochrony znali mnie już i czasami wpuszczali za szlaban. Obok budynku ze szlabanem rosła duża jabłoń, uprzejmy pan z ochrony powiedział, że to jest odmiana kosztela i żebym spróbował. Do dzisiaj pamiętam smak tych owoców, pyszne, słodkie, darmowe. Pracownicy czekający na kontrolę często brali po kilka jabłek do domu. Nie wiem czy ten zakład jeszcze istnieje i czy rośnie tam jeszcze ta jabłoń. Jak będę kiedyś w Łodzi, to koniecznie muszę to sprawdzić, przypomnieć sobie smak beztroskiego dzieciństwa”.

 

Niech ta krótka opowieść będzie odpowiednią sugestią dla ludzi odpowiedzialnych za otaczający ich krajobraz. Zapraszamy wszystkie instytucje chcące „zazielenić” swoją przestrzeń do kontaktu. Oferujemy darmowe drzewka i interesujące zajęcia integracyjne przy ich wsadzaniu.

Jednym z przykładów jest akcja z 2019 roku, posadziliśmy drzewa liściaste na terenie OSP Rogóźno – http://prolas.org/rogozno-osp-16-11-2019/