Żywa choinka na Święta – sprawdź źródło pochodzenia

Świeży, orzeźwiający zapach igliwia w domu jest dla Ciebie nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery? Jeśli chcesz kupić żywą choinkę, zadbaj o to, by pochodziła ze sprawdzonego źródła.
Niestety, wciąż można spotkać sprzedawców, oferujących świąteczne drzewka niewiadomego pochodzenia. Zazwyczaj są one dość zróżnicowane, a na stoisku sprzedającego brakuje oznakowań dotyczących nazwy szkółki czy plantacji. Może to oznaczać, że drzewka pochodzą z nielegalnej wycinki.
Pamiętaj, że każda partia choinek powinna mieć certyfikat, informujący o tym, z jakiej plantacji pochodzą dane egzemplarze. Dotyczy to zarówno drzewek ciętych, jak i sprzedawanych w doniczkach.
Kupujesz choinkę w doniczce, z nadzieją, że po świętach posadzisz ją w swoim ogrodzie? Zapytaj sprzedawcę, czy dane drzewko było od początku hodowane w doniczce. Często bowiem zdarza się, że w pojemnikach umieszczane są choinki, które zostały wykopane z lasu. W takim przypadku bryła korzeniowa jest uszkodzona i zdeformowana, co uniemożliwi adaptację drzewka w naturalnych warunkach.
Choinka w doniczce, którą planujesz przesadzać, nie powinna stać w domu dłużej niż 10 dni. Nie wystawiaj jej od razu na dwór – najpierw przestaw ją w chłodniejsze miejsce, by mogła przyzwyczaić się do niższej temperatury.
Pod względem ekologicznym, choinki naturalne mają przewagę nad sztucznymi, które są produkowane z plastiku. Nawet jeśli planujesz użytkować drzewko przez 15 lat, pamiętaj, że i tak będzie o wiele dłużej rozkładać się na wysypisku – jego produkcja zostawia też większy ślad węglowy w środowisku naturalnym.