WPŁYW CO2 NA MORZA I OCEANY

Przez ostatnie 50 lat obszary morskie i oceaniczne, w których zawartość tlenu jest niebezpiecznie niska, powiększyły się o obszar… wielkości UE. Podwodny świat zaczyna cierpieć na wielkie niedotlenienie, które niesie tragiczne skutki dla funkcjonowania całej planety.

Zbyt mała zawartość tlenu w wodach prowadzi do unicestwienia roślin i zwierząt. W ten sposób powstają problemy z bioróżnorodnością gatunków, działaniem morskiego łańcucha pokarmowego oraz produkcją biomasy. Dla ludzi oznacza to nie tylko ograniczenia związane z rybołówstwem – z oceanu pochodzi bowiem aż ½ tlenu na całej kuli ziemskiej!

Jako przyczyny takiego stanu rzeczy wymieniane są dwa czynniki: globalne ocieplenie oraz zanieczyszczenia. Każdy z tych czynników jest bezpośrednio związany z działalnością człowieka.

Skutkiem globalnego ocieplenia, wynikającego z nadmiernej emisji CO2, jest wzrost średniej temperatury oceanów o 0,7 stopni Celsjusza w ciągu ostatnich 100 lat. Wyższa temperatura atmosfery utrudnia mieszanie się wód przy powierzchni (lepiej dotlenionych) z wodami głębinowymi.

Jak podkreślają naukowcy, proces odtleniania mórz i oceanów może być spowolniony jedynie przez zmniejszenie emisji CO2. To kolejny dowód na to, że myślenie proekologiczne i wdrażanie działań zaradczych staje się koniecznością – zarówno na szczeblach rządowych, jak i lokalnych. Warto też pamiętać, że oceanów nie da się powiększyć – jednak lasy można stale dosadzać.

Źródła:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27793%2Cglobalny-zaduch-w-morzach-i-oceanach-powiekszaja-sie-pustynie-tlenowe.html

http://science.sciencemag.org/cgi/doi/10.1126/science.aam7240