Polska nie jest liderem zalesiania

Lesistość to procentowy wskaźnik określający, jaką część danego obszaru zajmują obszary leśne. Wśród 28 analizowanych państw europejskich, pozycja Polski nie jest spektakularna – nasz kraj zajmuje 19 miejsce.

Dr hab. Krzysztof Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN zachęca do konfrontacji informacji medialnych, przedstawiających Polskę jako lidera zalesiania, z danymi dotyczącymi europejskich lasów.

Zwraca uwagę na to, że liderem, jeśli chodzi o bezwzględną powierzchnię lasów (z 2015 r.) jest Szwecja, zaś Polska zajmuje 7 miejsce. Wielkość obszarów leśnych ma bezpośredni związek z wielkością kraju.

Przy badaniu lesistości, czyli procentowego udziału lasów, wyniki kształtują się inaczej: pozycję lidera zajmuje Finlandia (66%), wraz ze Szwecją i Słowenią (ok. 62%). W tym rankingu Polska zajmuje 19 miejsce (zalesienie na poziomie ok. 30,2 %).

Wyższą, bo 5 pozycję, zajmuje Polska w badaniu zmian bezwzględnej powierzchni lasów w latach 1990 – 2015. Wyniki pokazują, że powierzchnia lasów najbardziej zwiększyła się w Hiszpanii, Francji, Włoszech i Grecji. Warto jednak pamiętać, że Grecja jest krajem o 2,5 – krotnie mniejszej powierzchni, zaś Włochy, które dorównują rozmiarem naszemu krajowi, po 1990 r. mogą się pochwalić ponad 3-krotnie większym niż Polska zwiększeniem powierzchni lasów.

Również przy analizie szybkości zmian w wielkości obszarów zalesionych Polska zajmuje pozycję przeciętną, plasującą się mniej więcej pośrodku listy. Te fakty świadczą o tym, że nasz kraj nie jest liderem zalesiania oraz nie wyróżnia się na tle innych państw europejskich.

Autor rozważań zwraca uwagę na konieczność zaprzestania rozpowszechniania nieprawidłowych informacji, przedstawiających Polskę jako lidera zalesiania.

Źródło: https://goo.gl/RkihMU